// článek...

Bazény

Nej | Zahradní nábytek: Latest post

Zazimování bazénu

Rodinné bazény nám během sezony udělaly dobrou službu. Aby nám stejně dobře sloužily i v letech následujících, je třeba se začít zabývat jejich zazimováním. Před příchodem zimy se o ně musíme náležitě postarat.

Kdy je nejlepší začít?

Zazimovat bazény není žádná věda. Jen se při tom musíte držet několika důležitých pravidel. Odborníci mají jasno – nic se nesmí uspěchat. Načasování je u zazimování nadzemních a zapuštěných bazénu velmi důležité. Teplota bazénové vody by se měla ustálit mezi 10 až 15°C. A proč se nevyplatí začít dříve? Pokud totiž začnete při vyšších teplotách, mohou se vám ve vodě přemnožit mikroorganismy, řasy a plísně. Voda zezelená a vy ji před zazimováním budete muset ještě pořádně vyčistit.

Čistění bazénu

Čím při zazimování začít? V první řadě je nezbytné z vody dostat pryč všechny nečistoty i spad, a to ze dna i hladiny. Práci si podstatně můžete ulehčit s bazénovým vysavačem, který pracuje zcela samostatně. Stejně užitečné jsou i dnové a hladinové síťky s teleskopickými rukojeťmi. Neméně důležité je i propláchnutí náplně pískové filtrace. Ale pozor! Pokud už pískovou filtraci využíváte dva roky nebo déle, raději ji před začátkem další sezóny vyměňte.

Hlídejte si chemické složení vody

Před zazimováním zkontrolujte správné chemické složení vody. Ideální jsou hodnoty pH 7 – 7,4 a u chlóru množství 0,3 – 0,5 mg/l. Kdo využívá takzvanou kyslíkovou chemii, má k dispozici speciální testovací soupravy, se kterými snadno zajistí optimální hodnotu aktivního kyslíku. Optimální je rozmezí 8-18 mg/l.

bazény přes zimu

Bazén nevypouštějte

Lidé se často mylně domnívají, že se před zimou bazén zcela vypouští. Není to však pravda. Jediné, co musíte udělat, je snížit hladinu vody. I tak jí ovšem musí zůstat dost, aby se udržoval dostatečný tlak na stěny bazénu. Hladina by tedy měla sahat pod skimmer, tedy sběrač nečistot. Otvor vratné trysky by měl být zapečetěn krytkou. Stěny bazénu nezapomeňte vyčistit vhodným přípravkem.

Finální přípravy na zimu ve 4 krocích

  • Před mrazem odstraňte z bazénu veškeré příslušenství včetně schůdků.
  • Aby led neroztrhal hadice a trubky ve filtračním okruhu, vysajte nebo vyfoukněte z nich vodu.
  • Voda musí pryč i z čerpadla a filtrační nádoby. Nezbytné je odpojit filtraci od elektrické sítě, demontovat hlavu filtrace a manometr.
  • Obdobně odstraňte z dosahu vody také solární panely, které by zmrzlá voda mohla ohrozit.

Všechny součástky by měly být až do opětovného zprovoznění bazénu uskladněny na suchém místě, kde teplota neklesne pod bod mrazu.

Konečné úpravy

Poslední úpravou je ošetření bazénu speciálním zimním přípravkem, který je součástí všech prověřených řad bazénové chemie. Ten nezabrání zamrznutí vody, ale v náročném zimním období ji konzervuje. Jeho použití oceníte především na jaře, kdy se bude bazén mnohem snadněji čistit. Konečnou tečkou je krycí plachta, která bazén ochrání před padajícím listím a nečistotami.


Související články:

Diskuze:

Žádný komentář pro článek “Zazimování bazénu”

Zanechat komentář